Logo IDS JMK
Integrovaný dopravní systém
Jihomoravského kraje
Oficiální stránky Statutárního města Brna
Oficiální stránky Jihomoravského kraje
Česky
English
Deutsch
Russia
Esperanto
5 4317 4317
Facebook
info@kordis-jmk.cz
DOSTÁVEJTE INFORMACE
O ZMĚNÁCH V DOPRAVĚ

 
 

Můj IDS JMK

Zapomenuté heslo
Registrace

Anketa

oprava
Kterou z oblastí na jižní Moravě máte nejraději?
Pálava a Mikulovsko
Podyjí a Znojemsko
Moravský kras
Brno a Brněnská přehrada
Vysočina a Tišnovsko
Slovácko a Kyjovsko
Bílé Karpaty a Veselsko
Drahany a Vyškovsko
Ivančicko, Rosicko a Krumlovsko
Celkem hlasovalo 2013 osob.

ceSTování S PrůKaZKou ZTP a ZTP/P

Cestování ve vlacích

Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mohou při cestování vlakem využít dva druhy tarifu:
  • Tarif ČD - v rámci tohoto tarifu si kupují zlevněné jízdenky ČD pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P. Tyto jízdenky nemohou dále použít při případném přestupu na regionální autobusy.
  • Tarif IDS JMK - po předložení průkazky ZTP a ZTP/P si mohou v předprodeji zakoupit zlevněnou jednorázovou jízdenku, která je přestupní a mohou s ní tedy dále přestoupit na regionální autobusy. Pozor - tyto jízdenky IDS JMK je nutno před nástupem do vlaku označit na nástupišti v označovači.
Průvodci držitele průkazu ZTP/P mají vždy nárok na bezplatnou přepravu

Cestování v tramvajích, autobusech a trolejbusech

Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mohou v IDS JMK za zvýhodněné ceny cestovat následujícím způsobem:
  • V tramvajích, autobusech a trolejbusech na území zón 100 a 101 (většina území města Brna), v zóně 225 (Adamov), 235 (Blansko), 370 (Bystřice n/P), 571 (Mikulov), 575 (Břeclav), 675 (Kyjov), 740 (Vyškov), 800 (Znojmo) a v zóně 900 (Hodonín) a dále ve všech linkách označených čísly do 100 a na lince 226cestují držitelé průkazů ZTP a ZTP/P zdarma.
  • Při cestě autobusy mimo výše uvedených případů mají držitelé průkazů ZTP a ZTP/P dvě možnosti:
    • Pokud nechtějí dále přestupovat – mohou si u řidiče autobusu zakoupit jednorázovou jízdenku pro ZTP a ZTP/P za zvýhodněnou cenu. Tato jízdenka je nepřestupní, pokud chce cestující pokračovat v cestě dalším autobusem, musí si koupit další jízdenku.
    • Pokud chtějí dále přestupovat – mohou po předložení průkazu ZTP nebo ZTP/P použít zlevněnou přestupní jízdenku (určenou pro děti do 15 let). S touto jízdenkou mohou potom přestupovat na další linky IDS JMK včetně vlaků.
Průvodci držitele průkazu ZTP/P mají vždy nárok na bezplatnou přepravu.

Kombinace jízdních dokladů

Při cestách mimo zóny 100 a 101 mohou všichni držitelé průkazů ZTP a ZTP/P využít výhodné kombinace jednorázových jízdenek a průkazu ZTP nebo ZTP/P. Přitom platí pravidlo, že držitel průkazu ZTP a ZTP/P si kupuje jízdenku jenom pro ty zóny případně dopravní prostředky, v nichž nemá nárok na bezplatnou přepravu. Pozor! Průkazy ZTP a ZTP/P neumožňují bezplatnou cestu vlakem a to ani v zónách 100 a 101.
Protože průkazy ZTP a ZTP/P v zónách 225, 235, 370, 571, 575, 675, 740, 800 a 900 nahrazují úsekovou předplatní jízdenku vydanou pro tato města, není možné při cestách mimo tato města využít kombinaci jízdného a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P hradí jízdné pro ZTP v plné výši.

Závěrečné doporučení

Vzhledem k tomu, že cenové rozdíly mezi jednotlivými doporučenými tarify jsou minimální, doporučujeme všem držitelům průkazek ZTP a ZTP/P, aby si při cestách s linkami IDS JMK vždy pořizovali zlevněné jednorázové jízdenky IDS JMK. Zaplatíte jen o několik korun více, odpadnou vám však starosti s kupováním dalších jízdních dokladů při přestupu.

Příklady cestování držitelů průkazů ZTP a ZTP/P

Příklad 1: Držitel průkazu ztp cestuje z Veverské Bítýšky do Brna - pouze autobusy
V tomto případě si za 5 Kč zakoupí zlevněnou nepřestupní jízdenku pro držitele průkazu ZTP na dvě zóny, která mu platí pro zóny 325 a 310. Zbývající část cesty po zónách 101 a 100 nemusí za jízdné platit, protože se prokazuje průkazem ZTP. Při zpáteční cestě si zakoupí zlevněnou nepřestupní jízdenku pro ZTP na dvě zóny u řidiče autobusu při nástupu.
Příklad 2: Držitel průkazu ztp cestuje z Veverské Bítýšky do centra Brna - autobusem a vlakem
V tomto případě si za 17 Kč zakoupí zlevněnou přestupní jízdenku na čtyři zóny, která mu platí pro zóny 325, 310 a pro cestu vlakem přes zóny 101 a 100. Po výstupu z vlaku při cestě po zónách 101 a 100 nemusí za jízdné platit, protože se prokazuje průkazem ZTP. Při zpáteční cestě si zakoupí zlevněnou jízdenku na čtyři zóny na nádraží.
Příklad 3: Držitel průkazu ztp cestuje z Jedovnic do Blanska
Zakoupí si zlevněnou nepřestupní úsekovou jízdenku pro ZTP za cenu 2 Kč, která mu platí do Lažánek. Odtud může stejným autobusem pokračovat zdarma po celém Blansku (resp. zóně 235). Při zpáteční cestě nemůže využít kombinace jízdného a proto si u řidiče autobusu na blanenském autobusovém nádraží zakoupí koupí jízdenku s platností 2 zóny / (15) 45 minut pro ZTP v ceně 5 Kč. Pokud by nastupoval v Blansku, Lažánkách, postačovala by mu pouze úseková jízdenka pro ZTP za 2 Kč.
PROSÍM POZOR! Kompletní sortiment jednorázových jízdenek lze koupit pouze v linkách s číslem nad 100. U linek s číslem do 100 je nutné si zakoupit jízdenky předem. Řidič v nich prodává pouze omezený sortiment jízdenek za vyšší cenu.
VYHLEDÁVAČ SPOJENÍ
Z:
Do:
Čas:
Datum:
Klikněte pro výběr dne
Přidat přestup (max. 3 přestupy)
Příjezd / Odjezd
Všechna spojení / Nízkopodlažní spojení
Prohodit Z / Do
Obsahuje spojení
do 30. 6. 2017.
poseidon_banner
RYCHLÉ ODKAZY
HLEDÁNÍ NA STRÁNCE

Logo KORDIS JMK, organizátora IDS JMK
Informace a podněty:
Telefon: 5 4317 4317
info@kordis-jmk.cz
KORDIS JMK je členem:
caovd
Projekty rozvoje IDS JMK byly spolufinancovány Evropskou unií
Projekt Railhuc
EDITS
CENTROPE
SOLEZ

Na provoz IDS JMK přispívá:
Jihomoravský kraj, Statutární město Brno a obce Jihomoravského kraje